Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křivatce (Gagea) aneb jak na určování

30. 3. 2013

Jaro stávkuje. Vyloženě na nás kašle. O tomto čase měl jsem již pojížděti po Moravě a fotografovat ladoňky a křivatce. Křivatce (Gagea) z čeledi liliovitých (Liliaceae) jsou další z mých oblíbenců. Květina nenápadná, chce-li člověk spatřiti její půGagea lutea (křivatec žlutý) v PP Smolinkavab, musí sebou, chtě nechtě, praštit o zem. Zároveň však opět rostlina z těch potížistických. Křivatec určí každý, kdo věnuje této činnosti alespoň dvě minuty. Zjistit který konkrétně z křivatců zachytil jsem na čundru údolím Dyje je už problém. Každoročně mi známí cpou pod čumák své snímky a touží po poznání. Odcházejí s vědomím, že jsem se zase planě vytahoval. Zelinky tyto jsou si hodně podobné. O snímcích se žlutým kolečkem uprostřed, jež může stejně dobře býti pampeliškou či citronem, ni nehovořím. V tomto případě je na internetu informací dostatek. Však poněkud roztroušených. Vyhledání je otázkou hromady času a lahve rumu. Pokusmež se tedy opět o jednoduchý návod k jejich determinaci. Nutno podotknouti, že určit křivatec je třeba hned v terénu. Podobný trik jako s ladoňkami, kdy stačí se doma podívati na rozšíření jejich druhů, poddruhů a variet, zde nefunguje. Dle snímku kvítku obvykle člověk nezjistí nic.

U nás roste 8 druhů. Za nesprávné použití slova druh budu zas pokárán. Ni se již nenamáhám lidové pojetí termínu vysvětlovat. Jsou to:
Křivatec český pravý (Gagea bohemica subsp. bohemica)
Křivatec český skalní (Gagea bohemica subsp. saxatilis)
Křivatec luční (Gagea pratensis)
Křivatec nejmenší (Gagea minima)
Křivatec nizoučký (Gagea pusilla)
Křivatec rolní (Gagea villosa)
Křivatec vstřícnolistý (Gagea transversalis)
Křivatec žlutý (Gagea lutea)
 
Z hlediska určování je nejméně problematický křivatec český skalní (Gagea bohemica subsp. saxatilis). Roste jen na jediné lokalitě v republice, nedaleko Seničky u Olomouce v počtu několika jedinců. Kdo nejede očumovat jej cíleně, nenarazí naň. Kdo jede očumovat jej cíleně, ví oč se jedná a nepotřebuje čísti tento návod. Pro ty nejzvědavější – květy má podobné jako český pravý (viz níže), a chlupatý je jako rolní (viz ještě nížeji).
Dalším snadno poznatelným je křivatec český pravý (Gagea bohemica subsp. bohemica). Jeho květy jsou zcela odlišné od ostatních. Osobně je označuji za krokusovité. Opět budu pokárán. Možná vyliskán. Zde stačí se podívat na jakékoli snímky na internetu a vše je jasné. Pozná jej i Pájenka, jež k odlišení zelí od kapusty potřebuje nápis na regále.
Pokračujmež ve vyřazovacích bojích - křivatec rolní (Gagea villosa). Jediný náš křivatec, jež je chlupatý. Stačí se podívat na květní stopku. Jen pro přesnost. Není zcela jediný. Druhým je však křivatec český skalní, ten jak již výše uvedeno roste jen u Seničky a květy má podobně krokusovité jako bráška křivatec český pravý. Mýlka nemožná.
Křivatec nejmenší (Gagea minima) – opět žádný problém. Poznáme jej dle hustých vedlejších listů okrouhlého průřezu jež z vedlejších jeho cibulek vyrůstají. Zní to složitě. Tak hrozné to není. Vypadá, jakoby rostl z trsu pažitky. Za tohle přirovnání dostanu po čuni určitě. Nevinně. Není z mé hlavy. Nejednou jsem tento postřeh zaslechl v terénu. Krom toho – nejmenší je nejmenší. Většinou člověk setká se s křivatcem žlutým. Tak může srovnávat.
A jsme v polovině. Tím jsme ovšem vyčerpali ty snadno poznatelné. Nyní nastává botanická vyšší dívčí. Budeme počítat lístečky. Nejprve zopakujmež si učivo. List přízemní roste jakoby ze země. List lodyžní vyrůstá normálně ze stonku. Ni bych to nepřipomínal, nebýti výše jmenované osoby, jež mi stojí za zadkem a nadává do mamlasů. Hold to schytám ze všech stran. Opět tedy použijmež vyřazovací způsob.
Nejprve náš nejběžnější křivatec žlutý (Gagea lutea). Přízemní lis má obvykle jeden. A hlavně – tento je zakončen výraznou kápovitou špičkou. Jak si možno představiti kápovitou špičku? Vypadá jako pidiaturní kápě. Kdo nedovede se představit kápi, nechť věří, že zakončen je malým kornoutkem.
A nyní slibovaná matematika. Křivatec luční (Gagea pratensis). Má 3-5 lodyžních listů. Podstatná informace. Zbylí dva soupeři vlastní jen 2 listy lodyžní.
Křivatec vstřícnolistý (Gagea transversalis). Má jen dva lodyžní listy, jež nepřesahují květenství.
Křivatec nizoučký (Gagea pusilla). Taktéž dva listy lodyžní, přičemž však ten spodní květenství přesahuje. Zcela výjimečně se může státi, že lodyžní listy bude mít tři a tím pádem připomínati bude kolegu lučního. Zde pomůže zkouška okometrická. Nizoučký se nejmenuje z legrace. A krom toho je záhodno se podívati na ty rostoucí kolem. Výjimka je výjimka. Výhodu při determinaci mají Češi. U nich neroste...
Kterak z předcházejícího přehledu je patrno, určit křivatce není zas takový problém. Jen jest třeba se již venku podívati na celou rostlinku...
Zavítá-li jaro ještě letos do naší vlasti česko-moravské a bude-li počasí příznivé, objeví se na Rajčeti fotky všech výše popsaných druhů. Do té doby je možno podívati se na obrázky z PP Bražiska a zejména pak tamní jaterníky podléšky (Hepatica nobilis). Přesně rok staré. Tehdá už dávno nebyl sníh...