Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ornithogalum pyrenaicum subsp. sphaerocarpum (snědek pyrenejský kulatoplodý)

25. 6. 2013

V ČR bydlí několik snědků. Dost na to, aby se i zde objevil zmatek. Nejvzácnější je snědek rozkladitý (Ornithogalum umbellatum). Ten už počítat nebudem. Je tak vzácný, že bychom ho již na našem území hledali marně. Vyhynul. Na Botany.cz je coby Ornithogalum umbellatum označován snědek chocholičnatý. Ten nevyhynul. Zatím. V ČR tedy máme šest druhů snědků. A jednoho křížence coby bonus.

Snědek krátkočnělečný (Ornithogalum brevistylum) (C2r)

Snědek hřebenitý (Ornithogalum boucheanum) (C2b)

Snědek nicí (Ornithogalum nutans)

Snědek pyrenejský kulatoplodý (Ornithogalum pyrenaicum subsp. sphaerocarpum) (C1t)

Snědek chocholičnatý (Ornithogalum angustifolium) (C3)

Snědek Kochův (Ornithogalum kochii)

Kříženec Ornithogalum ×wildtii ( Ornithogalum kochii × Ornithogalum boucheanum)

Jak patrno je, většinou v nějakém stupni ohrožení. Do Červeného seznamu není zapsán kříženec. Kříženci se do Červeného seznamu nezapisují. Pokud to nejsou kříženci prominentní. Do Červeného seznamu se nevešli ni bastardíci vstavačovitých. A to jsou jinak pěkně protekční smradi. Zato plavuníky má pan Grulich očividně rád. Snědek nicí byl ještě vloni veden coby ohroženýOrnithogalum pyrenaicum subsp. sphaerocarpum (snědek pyrenejský kulatoplodý). Nyní byl ze seznamu coby nepůvodní vyřazen. Jistě má své fanoušky. Však přec jen jedná se o Červený seznam naší květeny. Jakmile se přestanou pěstovat a zplaňovat muškáty, též do něj nebudou zařazeny. Netřeba bráti doslova. Mimochodem, kdy jste naposledy viděli normální muškát? Jediným původním, nikterak neohroženým, je snědek Kochův. Po tomto zjištění se musí civilizovaný člověk tázat. Jak to, že není snědek Kochův ohrožen? Proč není jako všechny slušné snědky veden v Červeném seznamu? Kde se stala chyba? Nepřistupujme ke všemu s horkou hlavou. Nějakým způsobem se nám podařilo učinit vzácné všechny ostatní naše zástupce tohoto druhu. Nebuďme sobečtí. Nechme něco i na naše potomky.

Relativně běžný je snědek chocholičnatý (Ornithogalum angustifolium). Poctiví sledovatelé těchto stránek či spíše jejich Rajčatové galerie se s ním již mohli seznámit. Konkrétně když putovali jsme za vstavačem kukačkou. Možno nahlédnouti zde. Na snědek krátkočnělečný (Ornithogalum brevistylum) se snad ještě podíváme. Jen drobné upozornění. Opět pro fandy botany.cz. Zde je označován snědkem jehlancovitým. Možná už ne. Nevýhodou vydávání inovovaných Seznamů cévnatých rostlin ČR jsou občasné změny nomenklatury. Cílem je udělat si v podezřelých pořádek. Obvykle do do nich spíše vnáší chaos.

Abychom však nezaháleli, podívejmež se na kriticky ohrožený snědek pyrenejský kulatoplodý (Ornithogalum pyrenaicum subsp. sphaerocarpum). Zrovna začíná kvésti. Či spíše je v rozpuku kvetoucích sil. Mě to vždy trvá, než se dostanu k internetu. Každopádně ještě tak týden nebude třeba pochodovati po lukách a horko těžko hledati poslední hezkou kytičku. Snědek pyrenejský kulatoplodý je vskutku kriticky ohrožený. A pracuje na povýšení. Možno jej nalézti na několika lokalitách v Hostýnských horách a něco v severní části Bílých Karpat. Šikovné kvítečko. Taková národní rostlinka Zlínského kraje. Jen na Valašsko se mu nechce. Ošklivé kvítečko. V čem jsou nějací Záhoráci lepší než Valaši? V bezprostřední blízkosti země Valašské je PP Pod Kozincem u Chvalčova. Kdo pojede busem, vystoupí na zastávce Chvalčov,pošta. Pro ty kdo hledat budou spoj v IDOSu. Jinak Chvalčov – Obecní úřad. Projde kol pošty/obecního úřadu, přejde most, na rozcestí zahne vpravo a napojí se na žlutou turistickou značku. Mine největší chvalčovskou atrakci všech dob. Palírnu Drak. Po žluté pochoduje až ke studánce. Solidní průtok. Však voděnka znamenitá. Nedáváte-li přednost níže vyrobenému rumu. Zde žlutá pokračuje vpravo, my pošmárujem doleva. Tam už není, kde se ztratit. Přijděmež na místo a zjistíme, že PP Pod Kozincem je pěkný flák země. S vědomím, že jedná se o nejbohatší lokalitu snědku, vrháme se do hledání. Nachodíme pár desítek kilometrů. A prd...

Vykašleme se na kozince, kobylince, kravince a jiné výsledky metabolismu. Momentálně nejlepším místem pro šmírování snědku pyrenejského kulatoplodého je PP Na Jančích. Dostat se na PP Na Jančích je obdobně jednoduché. Jen je třeba se nenechat zmást mapou. Nejlepším východiskem je Chvalčov, hotel Říka. Odtud postupujmež proti proudu říčky po žluté značce. Až k místu kdy napojuje se značka zelená. Pak ještě chvíli proti toku, přejít silnici a zahnout cestičku doprava. Značení není zrovna ideální. Po pár metrech jsme u VKP Německý lom. A cápeme. Dle map jsme téměř u PP. Dle reality ještě něco nafuníme. Nejedna výprava zde zhynula trudomysností. Kdo nezahynul, nelituje. Snědků zde rostou desítky. V ideálních letech stovky. A kdo se pořádně kouká pod nohy i vstavače osmahlé nalezne. Zatím prťavé...

Nu, budu končit. Omlouvám se za mírnou zmatenost. Jednak píšu rychle, nechť případný zvědavec stihne se rostlinkou touto pokochati. A jednak chytil jsem nějaký specifický typ rýmečky a kašílku. Je-li pod mrakem a chladno, motá se mi šiška. Je-li teplo a slunečno, tělo i mozek stávkují. Z tohoto důvodu jsou i obrázky na Rajčeti takové jaké jsou. Jen by případný zájemce vůbec věděl, kterak ten zázrak vlastně vypadá. Kdo se přesto chce podívat, může kliknout zde..