Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krásy hor Rakoska-Uherska v panoramatech, Inkognito a Světlo a cit

24. 1. 2011

Na PustevnáchNení tomu tak dávno, co jsem upozorňoval na výstavu fotek norského pobřeží v Rožnovské knihovně. Tato se nekoná. Má vina. Mea culpa. Chyběla kritika pramenů. Zaslechl jsem o tom z několika stran. A netušil, že všichni informátoři si zprávu tuto přečetli v Echu Valašska. Když i mé oči spočinuly na článku tomto, považoval jsem vše za jasné. Však není tomu tak. Paní v knihovně na mne koukala jako na pomeranč pod jabloní. Ba, ba, výstava byla. Vloni. I kajak zde byl před budovou vystaven. Asi se tak často nestává, že někdo přijde na výstavu s ročním zpožděním. Však nic tak hrozného se nastalo. Místo obrázků kajakáře Lumíra Drápaly, jest možno shlédnouti výstavu Krásy hor Rakouska-Uherska v panoramatech. Autorem je další rožnovák Pavel Krupa. Cestovatel, bicyklista, vysokohorský turista. Tak neváhejte. Výstavka je to sic malá, však velmi pěkná. Otevírací doba je následující: Po, Pá 8:00 - 18:00; Út - Čt 12:00 - 17:00 a So 8:00 - 11.30. Knihovnu naleznete velmi snadno. Z nádraží stále rovně po hlavní silnici (Nábřeží Dukelských hrdinů) směr Ostrava, po cca 700 metrech bude vlevo (přes silnici) lávka směřující k Lázeňskému (Spolkovému) domu a dále do centra, zatímco napravo jest budova knihovny. Nemožno zabloudit. U pultu v přízemí vás paní pošle do čítárny v prvním patře, zde vám zapůjčí klíče a pak již stačí jen vystoupat do podkroví a kochat se. Fotografie jsou to skutečně skvělé. Kdo má cestu přes Rožnov, jistě by ji neměl minout. Bude k viděné do 28. února 2011. Znovu opakuji. 2011. Kdyby nějaký zvídavý žurnalista objevil tuto informaci po 10 letech.

A kdo bude mít více času, má možnost přejít výše zmiňovaný mostík, dojít na Masarykovo náměstí a v budově městského úřadu jásat nad dalšími obrázky. Je zde spojená výstava INKOGNITO (Fotoklub Okamžiky Zlín) a SVĚTLO A CIT (Fotoskupina SPŠP-COP Zlín).
Podívat se na ni můžete až do 30. března 2011. Otevřeno je pak Po, St 8:00 – 17:00; Út, Čt a Pá 8:00 – 15:00. A zde je opravdu hodně k vidění. Já se chodbami radnice potuloval téměř dvě hodiny. Nestihl jsem ani pivní lázně! Amatérská fotografie není mrtvá. Ba, jest možno očekávat velkolepou budoucnost. I když i zde se můžeme setkat s problémem, již zmiňovaným po návštěvě Interfotoklubu. Ty věčné pokusy vytvořit z fotky malbu. Je to líbivé, ale... Neumíte nakreslit ni vajíčko? Nevadí! Fotografujte a pak z fotky vytvořte pseudomalbu v Photoshopu. Fotograf by snad přeci měl tvořit trochu jinak. Jako příklad krásné práce je možno zmínit dvě vystavená díla slečny (?) Veroniky Pálkové. Paráda. Takto se má využívat možností, jež skýtá fotografický aparát. Zde kreslí světlo a ne technika. Sic se nejedná o nic nového pod sluncem. Podobné práce je možno vidět např. u Davida Rauba. Ale přesto velmi krásně provedené. Fotografie tato v sobě něco nesou. Možno se u nich zamýšlet. A neb vyvolávají i poměrně silný dojem estetický, není nutno ani na nic myslet. Stačí se dívat. Mohu jen popřát hodně dalších úspěchů. A snad se příště dostane i do katalogu. Ale všechny snímky zde prezentované rozhodně stojí za shlédnutí. Prohloupí, kdo nespatří. O Fotoklubu Okamžiky se ani zmiňovat nebudu. Musel bych se rozplývat nad všemi vystavenými pracemi. A zase mi to nedá. Prostě si musím rýpnout. Nechtěly by se osoby odpovědné za hodnocení na Interfotoklubu občas podívat i na takové výstavy? Nebo by byla za potřebí mladá krev? Jen by to chtělo lepší výstavní prostory. Procházet se po chodbách městského úřadu není zrovna ideální. Prostory mnohdy nejdou ideálně osvětleny. V nejednom případě nejsou osvětleny vůbec. U prezentovaných černobílých snímků to zase tak nevadilo. Spíše naopak. V mnohých případech ono přítmí krásně dokreslovalo a zvýrazňovalo obraz. Ale nevím, jak by dopadly barvy. Úředníci jsou zde velmi ochotní. Je až s podivem, kolikrát se mne někdo tázal, nepotřebuji-li něco, či zdali někoho nehledám. To se zase tak často nevidí. Ale taky to celkem ruší. Na druhou stranu je třeba poděkovati radnici, že je možno v jejích prostorách takovou výstavu vůbec uspořádat. Pidikatalog jest možno nalézt v přízemí. U pultu bývalého infocentra. Kdo hledá najde. Snad. Snazší bude si jej vyzvednout v novém turistickém informačním centru ve vedlejším domě. Nelze přehlédnout.
A touto akcí byl zakončen den, jež započal ráno v busu na Pustevny. Zase budu chytrý a kulturní...
Zároveň se mi konečně podařilo tam vložit i nějaké další snímky ze Zimního výstupu na Helfštýn. No nic moc. Mnoho lidí a málo světla: http://tommy-harold.rajce.idnes.cz/Zimni_vystup_na_Helfstyn_2011-01-08/