Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sněhové království Pustevny 2014 - pozvánka

28. 12. 2013

Rok 2013 spěje ke svému konci. Spěje-li rok 2013 ke svému konci, možno se začít těšiti na 16. ročník Sněhového království na Pustevnách.

Hlavní mecheche proběhne o víkendu 11. - 12. ledna 2014.

O týden později 18. - 19. ledna 2014 k výtvorům velkých umělců přibudou práce dítek škol základních. Dítka jež dosud nedovršily vzdělání elementární, nemají ponětí, kterak vypadá správné moderní umění. Medvěd pak vypadá jako medvěd, hrad jako hrad, čarodějnice jako čarodějnice. Až dorostou, zjistí, že medvěd má vypadat jako krychle s výstupkem. Proto doporučuji odložit návštěvu na druhý termín.

Sochy zde budou státi dokud neroztají. Každoročně objeví se minimálně deset dotazů, kdy k tomuto dojde. Opět žádám, nechť tazatelé obrátí se na sv. Petra. Rozhodovat o stavu sněhové pokrývky v Beskydech není v mé kompetenci. Dle stávajících závějí a mrazivého počasí doporučil bych zajet si vše okouknout co nejdříve.

Jako vždy je záhodno upozornit na prachmizerné spoje na Pustevny a zpět. Nebude-li se někomu chtíti čekat na zpáteční bus, či jeho odjezd zaspí v Maměnce, může zvoliti k návratu do Rožnova dvě trasy. Po modrých turistických značkách na Radhošť a odsud po červených do města. Bude-li sníh, jest tato procházka krásná. Na sněžnicích. Nemaje sněžnice, budete se dosti propadati. Druhou možností je po běžkařské trase z Pusteven kol chaty Mír. Šipku s odbočkou najde každý. Špacír sic ne tak hezký, však nepoměrně pohodlnější. Zvládnou i rodiny s dítky a starci.

A jako každým rokem je záhodno upozornit na jev zvaný inverze. Zatímco v Rožnově bývá počasí na výlet ne příliš vhodné, na Pustevnách možno očekávati mráz však slunce. Ne vždy. Viz minulý rok. Je třeba trochu plánovati a předpovědím počasí i trochu věřiti...

Pokud zde ještě čistě náhodou někdo nebyl, může se podívati na obrázky z několika předchozích ročníků: 2012, 2011 a 2010. V roce 2013 měl jsem smůlu. Nebylo vidět na krok, natož na sochy...

Případně na to, kterak to v Beskydech vypadá, je-li sníh....